O letišti

Letiště Kříženec je neveřejné vnitrostátní letiště ležící v západní části ČR u města Planá poblíž Mariánských Lázní. Je výborně přístupné autem díky své poloze blízko hlavní silnice a nabízí pohodlné parkování přímo poblíž hangárů. Od centra města Planá je vzdálené pouhých 2,5 km a v těsné blízkosti letiště se nachází rovněž autobusová zastávka. Díky asfaltovému povrchu a zimnímu odklízení sněhu je zaručen na letišti celoroční provoz. Svou délkou dráhy necelých 600 metrů je určeno především pro vzlety a přistání menších letounů.

Jedná se původně o bývalé zemědělské letiště určené pro vzlety a přistání práškovacích letadel. Největšího rozmachu zaznamenalo v době minulého režimu, kdy odsud startovaly letouny Z-37 Čmelák nebo AN-2 na svou každodenní práškovací činnost. Tyto překrásné, dnes již vzácné, ale stále létající letouny, je možné spatřit na našem letišti čas od času i dnes, kdy k nám zavítají v rámci různých srazů. Na letišti Planá se pořádá také mnoho zajímavých motoristických akcí.

I když naše letiště patří mezi menší regionální letiště, zejména o víkendech zde panuje čilý ruch. Spatřit zde můžete nejen motorová letadla, ale i ta bezmotorová. Příležitostně lze narazit také na letecké modeláře se svými povedenými kousky.

Ať už se rozhodnete za námi zavítat jen tak ze zvědavosti nebo za zážitkem, či za absolvováním pilotního výcviku, vždy se můžete těšit na náš přátelský kolektiv a zajímavý letecký zážitek

Základní data letiště Kříženec

Název a kód Letiště

Letiště Kříženec, LKKRIZ 

Typ letiště

Neveřejné, vnitrostátní 

Souřadnice

49° 52' 15" N, 12° 46' 26" E 

Volací znak

Kříženec RADIO 

Frekvence

122,790 MHz 

Nadmořská výška

633 m.n.m / 2076 ft 

Okruhová výška

3000 ft 

Dráha a okruhy

08 P / 26 L (okruhy jižní, nepřelétávat nad zástavbou!) 

Rozměry dráhy

Délka 595 m / šířka 15 m 

Typ povrchu

Asfalt 

Maximální zatížení dráhy

3700 kg